Gyógynövények Bernecén

A  héten elmentünk gyógynövénygyűjtő sétára. A tavaly csak a kertből gyűjtöttem néhány fajtát, de idén úgy döntettem, hogy megnézem a környéken milyen növényeket lehet még gyűjteni.

Természetesen a gyógynövényeknek is mint minden más növénynek megvan a szezonja. Most virágzik az orbáncfű (Hypericum perforatum), katángkóró/mezei katáng (Cichorium intybus), somkóró (Melilotus officinalis), hársfa (Tilia platyphyllos). Természetesen még sok más gyógynövény, de mi most ezeket gyűjtöttük be.

DSC_0034 DSC_0039

 

 

 

 

 

Az orbáncfű nagyon jó nyugtató, antidepresszáns, gyulladáscsökkentő. Külsőleg az olajával jól lehet kezelni az égési sérüléseket, visszérgyulladást.  Én esténként, ha főzök teát akkor teszek bele mindig egy kicsit.  Lehet mellé tenni még egy kis kamillát és citromfüvet és lesz egy nagyon finom Jó Éjt tea belőle.

DSC_0031 DSC_0032

 

 

 

 

 

 

 

A katáng legfőbb tulajdonsága, hogy segíti az epe működését. Emellett vércukorszint-csökkentő, vizelet-, és hashajtó is. Külsőleg a leveleit borogatásként lehet használni a gyulladt területekre. Én profi vagyok abban, hogy amit szeretek abból jól belakjak, majd később hányingerem legyen, erre nagyon jó egy kis katángkóró, borsmenta, körömvirág teakeverék.

Somkóró gyulladáscsökkentő bél-, gyomor- és légzőszervi megbetegedések esetén. Vénaerősítő, értisztító, érvédő, véralvadás gátló. Külsőleg kamilla és lenmagliszttel együtt borogatást lehet készíteni zúzódásokra, rándulásokra, ficamra. Lehet belőle kenőcsöt készíteni, amit a visszeres gyulladásokra, baleset során keletkezett duzzanatra lehet használni.

DSC_0041

A hársról azt hiszem nem kell sokat írnom, hiszen azt mindenki ismeri és használja. Leggyakrabban megfázás esetén teaként használjuk, mivel izzasztó, köptető, nyákoldó, lázcsillapító tulajdonságokkal bír. Ugyanakkor immunerősítő, nyugtató, görcsoldó is.  Külsőleg is használható. Nagyon jó toroköblítőt lehet belőle készíteni. Ugyanakkor viszketés ellen is nagyon jó.  A hársfa elszenesítéséből készül az orvosi szén. És a méhecskék belőle csinálják az egyik gyógyászatban legértékesebb mézfajtát.

DSC_0037 DSC_0038

 

 

 

 

 

A gyűjtögetést ezzel nem fejeztük be. Most kezd nyílni nemsokára a cickafark, ami egy nagyon fontos gyógynövény, főleg nőknek.  Meg láttam egy helyet, ahol nagyon sok volt a fekete nadálytő, aminek gyógyászatilag a gyökere az értékes része és az is külsőleg ( egyébként mérgező), de a kerti növényeinknek nagyon jó tápanyagforrás a zöld részéből készült lé. És még sok egy más növény, amit majd séta közben szúrok ki :).

A kertben is megy azért folyamatosan a gyűjtögetés.  Szárad mindig valami a kamrában: most éppen a fent említett növények mellet szárad még menta, bazsalikom és zsálya. Már szárítottam bodzavirágot, kakukkfüvet és apróbojtorján levelet ( hajtása és virága mostanában lesz, azt is fogok gyűjteni).

Hírdetés

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s